Dzień Lasu 2015. Relacja z obchodów święta

Dzień Lasu 2015. Relacja z obchodów święta / Grażyna Lewińska // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Dagmara Roszkowska. – Czasopismo elektroniczne. – Nr 2/2015 (46) czerwiec – Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2015. – Tryb dostępu: http://warsztatybibliotekarskie.pedagogiczna.edu.pl/dzien-lasu-2015-relacja-z-obchodow-swieta. – ISSN 1732-7008

24 marca w Szkole Podstawowej im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie  obchodziliśmy Dzień Lasu. W ramach ogólnopolskiej akcji Dni Przyjaciół Lasu w której uczestniczą wszyscy uczniowie i nauczyciele, p. Grażyna Lewińska (koordynator akcji)  ogłosiła Dzień Lasu – Dzień Zielony.

Dni Przyjaciół Lasu – to ogólnopolska akcja mająca na celu przybliżenie wszystkim wiedzy o polskich lasach oraz ludziach, którzy o nie dbają. Uczniowie uczestniczyli w trzech konkursach poświęconych lasom. Klasy przedszkolne rysowały Bajkowy las, uczniowie klas I – III wykonali prace pt. Drzewa naszych lasów, a uczniowie klas IV-VI wykonali prezentacje multimedialne pt. Kto jest przyjacielem lasu?. Rozstrzygnięcie konkursów odbyło się dopiero podczas  szkolnych obchodów Dnia Ziemi. Pani dyrektor Małgorzata Pokora i koordynatorka konkursów w szkole Grażyna Lewińska wręczyły nagrody ufundowane przez szkolne koło LOP.

Nagrody odebrali:
I miejsca – Mariusz Misztela kl. 0; Aleksandra Jeż kl. I–III; Anna Rębelińska – kl. IV–VI.
Wyróżnienia: Maria Szwejkowska, Nikola Jachymczak, Hubert Piątek, Kacper Jeż, Angelika Cejnuk, Aleksandra Kulik

We wtorek, 24 marca, odbyło się spotkanie z pracownikiem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, głównym specjalistą ds. edukacji ekologicznej, panem Dariuszem Sommerfeldem. Uczniowie podczas dwóch spotkań – prelekcji dla klas I-III oraz klas IV-VI zapoznali się z pięknem parków krajobrazowych położonych najbliżej szkoły. Pan Dariusz przypomniał wszystkim ubranym w tym dniu na zielono uczniom (w myśl powiedzenia: kto zielono dziś ubrany, ten nie będzie pytany), jak ważną rolę pełnią drzewa i lasy. Mówił m.in., że lasy zapewniają nam korzyści niemal w każdej dziedzinie życia i w niemal każdym miejscu – od kuchni, przez aptekę, po plac budowy. Najważniejszym leśnym produktem jest drewno, surowiec trwały i elastyczny, który znajduje 30 tys. różnych zastosowań.  Wszyscy z przyjemnością obejrzeli prezentację i wysłuchali prelekcji. Pan Sommerfeld zaprosił wszystkich do odwiedzania lasów i parków krajobrazowych.

Grażyna Lewińska
 – nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie. Miłośniczka przyrody i ekologii, trzykrotna laureatka tytułu EKOBELFER.