WB od środka

Nowe Warsztaty Bibliotekarskie, to także obok odświeżonej szaty, również spora zmiana merytoryczna czasopisma. W jedenastu działach będzie można znaleźć treści nie tylko stricte bibliotekarskie i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, ale także zagadnienia związane z szeroko pojętym rozwojem osobistym i zawodowym, współpracą pomiędzy ośrodkami oświatowymi i kulturalnymi czy mądrą rozrywką i wypoczynkiem.

Będziemy powtarzać na każdym kroku, że WB będą p r z y d a t n e. Każdy aktywny nauczyciel, niezależnie od swej specjalności znajdzie tu coś dla siebie.

Działy WB

Teoretycznie o Bibliotece, to na pierwszy rzut oka dział dotyczący historii i teorii bibliotek. Fakt, będą tam i takie teksty, ale przecież to dział tylko teoretycznie mówiący o bibliotece… 😉

W Strefie Dobrych Praktyk będziemy chwalić, chwalić się i podsuwać najlepsze rozwiązania, które przetestowali już inni. O praktycznych aspektach zawodu napiszą doświadczeni fachowcy – nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, bibliotekarze.

Wspomaganie Pracy Szkół i Placówek Oświatowych – brzmi poważnie, bo to dział poważny i niezwykle dla nas istotny. Wiąże się on z nowym (starym-nowym) obowiązkiem ministerialnym nałożonym na biblioteki pedagogiczne, ośrodki doskonalenia nauczycieli i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Te trzy placówki otoczą systemową opieką w zakresie kształcenia i rozwiązywania problemów wychowawczo-dydaktycznych szkoły i nauczycieli, a na łamach WB będą dzielić się swoimi pomysłami oraz zastosowanymi rozwiązaniami.

Szkoła w Bibliotece – Biblioteka w Szkole – to otwarte zasoby dydaktyczne związane z szeroko pojętą książką, a przygotowane przez nauczycieli i bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą, i niosących kaganek czytelniczej oświaty.

Jesteśmy z Piotrkowa i ten region jest nam szczególnie bliski. Ilustracje dokonań twórców oraz wydarzeń związanych z kulturą i sztuką będą stałym elementem działu Kulturalnie – Regionalnie.

Nowym działem WB będzie rubryka dotycząca rozwoju charakteru, osobowości, umiejętności i kompetencji, pracy nad własnym warsztatem w różnych dziedzinach wiedzy i aspektach życia zawodowego oraz prywatnego. Kto się nie rozwija, ten się zwija 😉 , obierzmy zatem Kurs na Rozwój.

Third place to koncepcja socjologiczna Raya Oldenburga, według której życie społeczne koncentruje się wokół trzech ważnych ośrodków – miejsca w którym mieszkamy, miejsca w którym pracujemy i „trzeciego miejsca”, w którym prowadzimy życie towarzyskie. W Trzecim Miejscu będziemy prezentować dowody na potwierdzenie teorii, że biblioteka jest doskonała do odpoczynku i narodzin wielu pomysłów, że tętni w niej życie lokalnej społeczności.

W terminologii internetowej domena .pro oznacza domenę najwyższego poziomu, przeznaczoną do użytku dla profesjonalistów. Takim wyjątkowym rodzynkiem będzie Biblioteka.pro, dział w którym będą pojawiały się teksty dla wymagającego i ambitnego czytelnika.

Gdzie wypada bywać, na czym się znać i co warto czytać dowiecie się z działu Polecamy.

Fotorelacje z wydarzeń, imprez, eventów związanych z szeroko pojętą książką, biblioteką i edukacją znajdą swoje miejsce w dziale Obiektywnie. Obiektywnie, czyli wyłącznie obrazy bez subiektywnego zabarwienia komentarzem.

Edukacja ekologiczna, to wyróżniająca część działalności wielu placówek oświatowych i kulturalnych. O tym, że ekologia jest ważna i modna, a wychowanie dzieci i młodzieży w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego jest jednym z priorytetów edukacyjnych i przynosi wymierne efekty będziemy pisać w Zielonej Bibliotece.

Zapowiada się ciekawie, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *